بسیاری از محققان عقیده دارند که بیماری اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون فقرات به علت فشارهای نامتعادل عضلات اطراف ستون مهره ایجاد میشود. به سخن دیگر تعدادی از عضلات مهره ها را به یک طرف میشکند و تعدادی دیگر ضعیف هستند و نمیتوانند به عضلات قوی هماهنگ شوند. نتیجه آن حرکت مهره ها به یک سمت و کج شدن ستون مهره است. حالا تعدای از محققان اروپایی دستگاهی را ابداع کرده اند که میتواند عضلات طرف ضعیف ستون فقرات را بصورت کنترل شده ای تحریک کرده تا کشش متعادلی به مهره ها وارد شود و به این ترتیب اسکولیوز درمان شود. این دستکاه از طریق وایرلس شارژ شده و میتوان آن را برنامه ریزی کرد. الکترود های این دستگاه به عضلات هر دو طرف ستون مهره میروند. فعالیت های عضلات طرف سالم را حس کرده و فعالیت های طرف ضعیف را تحریک و کنترل میکنند. محققان امیدوارند تا به این ترتیب بتوانند اسکولیوز را در مراحل اولیه خود درمان کرده و مانع از پیشرفت آن شوند.

درباره کلینیک:

از زمان تاسیس کلینیک ارتوپدی فنی توان طب قریب به 8 سال می گذرد و تا به امروز با بهره مندی از جدید ترین دستاوردهای علم پزشکی و ارتوپدی فنی و همچنین با بکار گیری تمام ظرفیت های خود خدمات ویژه ای را در بخش های مختلف ارتوپدی فنی و توانبخشی ارائه نموده است.

کلینیک ارتوپدی فنی توان طب در سال 1384 با مسئولیت فنی همایون ستوده ارتوزیست و پروتزیست تاسیس شد و تاکنون خدمات ارزنده ای را با همکاری کارشناسان و تکنسین های مجرب به بیماران محترم و جامعه معلولان و جانبازان گرانقدر در استان خوزستان و استان های همجوار و بعضا بیمارانی از کشورهای همسایه عرضه داشته است.

در این مرکز کلیه خدمات ارتوپدی فنی از قبیل طراحی و ساخت انواع ارتوزهای ستون فقرات و اندام و همینطور پروتزهای اندام فوقانی و اندام تحتانی و کفش و کفی طبی ارائه می شود و شامل کارگاه های مجزا برای ساخت هرکدام از موارد ذکر شده می باشد.

همچنین این مرکز اولین مرکز در استان خوزستان است که مجهز به دستگاه آلمانی ارزیابی بیومکانیکی و اسکنر کف پا بوده و برای طراحی و ساخت کفی های طبی از آن استفاده نموده و همچنین در این مرکز با استفاده از تکنیک کانادا و وقالبگیری از کف پای بیمار کفی های طبی با نام بولوت ساخته می شود که علاوه بر راحتی از دوام و ظرافت بالایی برخوردار می باشند. و با توکل به ایزد منان قصد دارد از این پس گامهای بلند تری در این زمینه بردارد.

مدیر و موسس کلینیک ارتوپدی فنی توان طب

همایون ستوده

ارتوزیست و پروتزیست

شماره نظام پزشکی:ا-پ- 308

عضو انجمن ملی ارتوز و پروتز ایران

عضو انجمن جهانی ارتوز و پروتزI.S.P.O

H.sotoodeh

Orthosist&Prosthesist.BSc

رشته ارتوپدی فنی یا اعضاء مصنوعي و وسائل كمكي كه در لاتين به ارتوز و پروتز شناخته مي شوند يكي از شاخه هاي توانبخشي است كه در طراحي ، ساخت و تجويز وسائل كمكي ( ارتوز) و يا وسائل جايگزيني (پروتز) ايفاي نقش مي كند و يكي از اعضاء تيم توانبخشي مي باشد

استفاده از ارتوز تاريخچه اي طولاني دارد و بدون ترديد استفاده از آن براي نخستين بار در شكستگيها بوده است.در حفاريهاي صحرايي واقع در حبشه،بريسهايي براي بي حركت كردن شكستگيها يافت شده است. همچنين در مومياييهاي سلسله پنجم(1625 تا 2750 قبل از ميلاد مسيح) آتلهايي وجود داشته كه به اندام بسته شده بودند.

دستگاه RS Scan ساخت بلژیک می باشد و قادر به اسکن فشاری از کف پا می باشد. این دستگاه توزیع فشار وزن در ناحیه ی کف پا را نشان می دهد. قابلیت های مختلفی برای این دستگاه تعریف شده است . این دستگاه کلیه بیماری ها و دفورمیتی های پا را شناسایی می کند. سایز پا و ابعاد دقیق پا فرد, میزان قوس پاشنه و اندازه ی متاتارس ها را می توان در عکس اندازه گیری کرد.

Calcaneus gait

دراین حالت بیمار با عارضه ی دورسی فلکشن بیش از حد راه می رود این عارضه معمولا با اورژن در ساب تالار نیز همراه است

کاهش یا از بین رفتن کامل قوس داخلی پا را صافی کف پا می گویند. این قوس باعث جذب، تعدیل و کاهش فشارها و ضربات به هنگام تحمل وزن و در نتیجه کاهش خستگی می شود.

ساخت کفی با استفاده از اسکنر المانی سه بعدی و داینامیک ازجنس فوم و پلی پروپیلن بر اساس مناطق تحت فشار طراحی میشوداین کفی نیز از روی قالب های استاندارد ساخته می شود . کفی فومی دارای بستر نرمی می باشد و خاصیت انعطاف پذیری آن باعث بهبود عملکرد قوسی کف پا می شود

استخوانهاو مفاصل ، روی هم اسکلت بدن را تشکیل داده و با کمک عضلات ، باعث ایجاد حرکت می‌شوند. استخوانها نوعی بافت همبند متراکم می‌باشند که سلولها و رشته‌های آن در ماده زمینه‌ای کلسیفیه شده‌ای به‌نام ماتریکس محصور شده‌اند.

قوس لوردوزي كمر براي عملكرد نرمال براي تحمل وزن در ستون مهره ها ضروري مي باشد قوس لوردوزي كمر مانند يك پل بازويي (cantilever bridge) براي كاهش فشارهاي اضافي عمل مي كنند.

آدرس کلینیک

مراجعین عزیز صبح ها از ساعت 8:30 الی 13 و بعد از ظهرها از ساعت 17 الی 22 می توانند به کلینیک مراجعه نمایند.

 آدرس کلینیک :  اهواز- خیابان نادری- خیابان علم الهدی(سعدی جنوبی)- مجتمع پزشکی صدف- طبقه اول

 

 

تماس با ما

شماره تماس:    

تلفکس : 32239600 061

همراه:09397724493

ایمیل: info@tavantebclinic.com