کلینیک ارتوپدی فنی توان طب

پیشگام در ارائه خدمات نوین ارتوپدی فنی

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Trans humeral Prosthesis (Above Elbow Prosthesis)

این پروتز در آمپوتاسیون های استخوان بازو به کار می رود و دارای اجزای زیر می باشد:

بخش بازویی،

واحد آرنج (Elbow Unit)

بخش ساعدی،

دست جایگزین

Trans radial Prosthesis (Below Elbow Prosthesis)

این پروتز در آمپوتاسیون های سطح ساعد دست به کار می رود و دارای اجزای زیر می باشد:

دست جایگزین یا Terminal Device، واحد مچ دست(Wrist Unit)، سوکت مفصل آرنج، سیستم تعلیق(suspension)، سیستم کنترل که به دو شکل می باشد یکی با نیروی بدنی بیمار (Body Powered)و یا با نیروی یک منبع خارجی (Externally Powered)

Partial Hand Prosthesis

این پروتز به منظور ایجاد یک ظاهر طبیعی برای دست و محافظت از قسمتهای حساس و شکننده پوست مثل نقاطی که دارای پیوند پوستی باشند و نیز به منظور بهبود عمل Grasp(گرفتن) در دست به کار می روند.

پروتز مایوالکتریک

در مورد پروتزهای اندام فوقانی جهت قطع عضو های زیر آرنج و یا بالای آن از سیستمهای مایو الکتریک هوشمند با الکترودهای فشاری بسیار حساس استفاده خواهد می شود که قابلیت حرکت پنجه را بسیار روان می گرداند.این نوع دست مصنوعی با سنسورهایی که دارد باعث حرکت دست می شود.

مایوالکتریک

دست انسان دارای حرکات بسیار پیچیده ای است و از این رو به آن مغز دوم نیز می گویند. با توجه به این موضوع هنگامی که فرد به علل مختلف دچار قطع عضو در ناحیه دست ( زیر آرنج یا بالای آرنج ) می گردد، پروتز (دست مصنوعی ) جایگزین اهمیت خاصی پیدا می کند. پروتزهای میوالکتریک (Myoelectric prosthetic hands) یکی از نوآوریهای مفید بشر برای افراد قطع عضو در اندام فوقانی است.


پروتز میوالکتریک چگونه کار می کند؟

اين مدل پروتزبااستفاده ازسيگنال عضلاني شروع به كارمينمايد. بطورخلاصه سيگنال عضلاني توسط الكتروددريافت،تقويت واصلاح ميگرددوسپس به ميكروپروسسورمنتقل وپس ازپردازش آن به قسمت موتورمنتقل وباعث حركت دست ميگردد. سطح الكترودازفلزهايي ازجنس تيتانيوم تشكيل شده كه معمولا" پوست بدن به آن حساسيت پيدانميكند. ضمن اين كه دريافت سيگنال بهترانجام ميشود. پس از دریافت سیگنال توسط میکرو پروسسو ر، طبق سیستمهای مختلفی که جهت کنترل حرکات دست تعریف شده است حرکت باز و بسته شدن دست و گرفتن اجسام اتفاق می افتد. در این مدل پس از آموزش به فرد و معاینه دقیق در زمینه نوع سیگنال تولید شده توسط عضلات، تقریبا همزمان با تصمیم فرد برای گرفتن یا رها نمودن اجسام این اتفاق رخ می دهد. در مدلهای جدید تر این تکنولوژی ، تمام انگشتان دست قابلیت خم و راست شدن دارند که حرکات دست طبیعی را باز سازی می نماید.
در حال حاضر تحقیقات بر پروتزها یی در حال انجام است که توانایی احساس دارند و گرما و سرما ، فشار و زبری و نرمی را حس خواهند کرد.

آدرس کلینیک

مراجعین عزیز صبح ها از ساعت 8:30 الی 13 و بعد از ظهرها از ساعت 17 الی 22 می توانند به کلینیک مراجعه نمایند.

 آدرس کلینیک :  اهواز- کیانپارس- خ پهلوان غربی جنب مرکز لیزر پلاک 104

 

 

تماس با ما

شماره تماس:    

تلفکس : 3227543 061 - 33338600 061

همراه:09397724493

ایمیل: info@tavantebclinic.com